Cooperare în domeniul migrației forței de muncă dintre sindicate și organizațiile internaționale

Conducerea Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM) a avut o întrevedere de lucru cu reprezentanți ai Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD Moldova) și ai Organizației Internaționale pentru Migrație (OIM). Obiectivul întrevederii a fost de a discuta despre perspectivele de cooperare în domeniul migrației forței de muncă, în contextul proiectului PNUD Moldova “Migrație și dezvoltare locală”.

Cei prezenți, au analizat mai multe informații despre cum ar putea sindicatele din Republica Moldova să contribuie la fortificarea cooperării cu sindicatele din străinătate. Părțile au convenit să dezvolte cooperarea, astfel încât să contribuie reciproc la protecția lucrătorilor moldoveni aflați la munci în străinătate.

Oleg Budza, președinte al CNSM, a menționat că problema migrației forței de muncă este una din cele mai complexe, care are un impact major asupra situației social-economice din țară și influențează semnificativ procesele de pe piața forței de muncă. Liderul sindical a precizat că anul trecut Federația “SINDICONS” și Federația „HISTADRUT” din Israel au semnat un Acord de colaborare pentru protecția lucrătorilor din construcții. De asemenea, se discută despre încheierea unor asemenea acorduri cu sindicatele din România, Italia, Federația Rusă, precum și alte țări.

Potrivit datelor Biroului Național de Statistică, se estimează că numărul cetățenilor Republicii Moldova aflați la lucru în străinătate constituie circa 350 mii persoane. Conform altor estimări, numărul este mult mai mare și constituie peste 1 milion de persoane.

Departamentul mass-media și relații internaționale al CNSM