Cursanții Școlii Sindicale a Proiectelor își sporesc abilitățile prin efectuarea schimbului de experiență și de bune practici

29.01.2016

Participanții la Școala Sindicală a Proiectelor au efectuat, în perioada 11 – 22 ianuarie 2016, un șir de vizite în cadrul organizațiilor sindicale primare ale S.A. ”Metal – Feros”, S.R.L ”Ialoveni – Gaz” și S.A. ”Termoelectrica”, pentru a aplica cunoștințele și abilitățile obținute, dar și a efectua un schimb de experiență și bune practici între diferite ramuri ale economiei naționale.

Cursanții au avut posibilitatea să comunice cu salariații întreprinderilor vizitate, pentru a se familiariza cu specificul activității sindicale și condițiile de muncă. Totodată, exercițiul a urmărit să contribuie la dezvoltarea gândirii critice a acestora, ajutându-i să înțeleagă care sunt pașii în identificarea problemelor și soluțiilor concrete pentru îmbunătățirea situației la nivel de organizație sindicală primară.

Pentru atingerea acestui obiectiv, participanții ”Școlii Sindicale a Proiectelor” au aplicat tehnica chestionării, acumulând astfel informație de la membrii de sindicat despre eficiența activității sindicale la unitățile în care activează, facilitățile și beneficiile acordate de Contractul Colectiv de Muncă, dar și despre problemele cu care se confruntă angajații și ce ar schimba ei la locul de muncă.

”Asemenea experiențe sunt extrem de utile, deoarece avem posibilitatea de a ne informa din prima sursă și de a extrage concluzii referitor la calitatea activității sindicale desfășurată la întreprinderi”, au opinat participanții proiectului.

”Școala Sindicală a Proiectelor” este implementată de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM) în cadrul Institutului Muncii, cu suportul Agenţiei pentru Dezvoltare Austriacă (ADA), Confederaţiei Naționale a Sindicatelor din Austria (OGB) și al Fundaţiei Friedrich Ebert (FES). Proiectul urmărește să contribuie la consolidarea capacităților organizațiilor sindicale, participarea civică prin formarea membrilor de sindicat, dezvoltarea competențelor funcționale, sociale și profesionale ale cadrelor sindicale.

ALBUM FOTO: Mai multe fotografii le găsiți AICI.