În 2022, tinerii sindicalişti îşi doresc să inițieze noi activităţi de amploare și cu impact

După o pauză îndelungată, cauzată de pandemia de coronavirus, de întruniri și activități organizate în format online, tineri sindicaliști, membrii Comisiei de Tineret a Confederației Naționale a Sindicatelor din Moldova (CNSM) s-au întrunit vineri, 18 martie, offline, pentru a pune în discuție Planul de acțiuni a Comisiei de Tineret a CNSM pentru anul 2022 și a trasa obiective de activitate pentru următoarea perioadă.

În deschiderea întrunirii, Igor Zubcu, președinte al CNSM, a menționat că în pofida pandemiei, tinerii sindicaliști au organizat numeroase activități, de importanță pentru întreaga mișcare sindicală, promovând drepturile și interesele tinerilor salariați, membri de sindicat, care activează în diverse ramuri ale economiei naționale. Liderul sindical a subliniat că implicarea tinerilor în activitatea sindicală este una primordială, și a îndemnat tinerii să fie activi în continuare și să participe la activitățile pe care le preconizează Confederația pentru următoarele luni.

La rândul său, Petru Chiriac, vicepreședinte al CNSM, a accentuat că conducerea Confederației își pune mari speranțe în activitatea Comisiei de Tineret a CNSM și își dorește ca tinerii să vină cu mai multe idei de îmbunătățire a condițiilor de muncă ale tinerilor specialiști, pentru a produce schimbări palpabile în colectivele de muncă. Chiriac a specificat că Planul Comisiei este unul ambițios, reușit, și a îndemnat tinerii să colaboreze, să-și împărtășească experiența, pentru a dezvolta mișcarea sindicală.

Planul de acțiuni al Comisiei de Tineret a CNSM pentru anul 2022 conține mai multe priorități legate de participarea tinerilor sindicaliști la activitățile dedicate Zilei mondiale pentru securitate și sănătate la locul de muncă, Zilei internaționale a solidarității oamenilor muncii, 7 iunie – Ziua sindicalistului.

De asemenea, membrii Comisiei de Tineret a CNSM își propune să organizeze concursul „Sunt tânăr lider de sindicat”, să participe la mai multe campanii de informare organizate la nivel teritorial, să participe la Săptămâna Națională a Tineretului, să consolideze echipa prin activități de instruire, sportive, și să dezvolte colaborarea cu organizații non-guvernamentale în domeniul politicilor de tineret.

Totodată, tinerii sindicaliști și-au propus să intensifice colaborarea cu Ministerul Educației și Cercetării privind Strategia de dezvoltare a educației pentru anii 2021-2030 „Educația 2030”, să participe la Târgul locurilor de muncă, dezvoltarea politicilor de tineret în cadrul centrelor sindicale național-ramurale, implicare în campanii de solidarizare cu Comisia de Tineret a ITUC.

Comisia de Tineret a CNSM cuprinde tineri sindicaliști, reprezentanți ai fiecărui centru sindical național-ramural, cu vârsta de până la 35 ani, aleși cu mandat pentru o perioadă de 2 ani. Comisia contribuie la implementarea politicii de tineret a CNSM, consolidarea unităţii de acţiuni a tinerilor sindicalişti în vederea protejării drepturilor şi intereselor tinerilor membri de sindicat; elaborarea şi înaintarea propunerilor pentru îmbunătățirea cadrului legislativ şi normativ în domeniul tineretului.

Abonați-vă la canalul nostru pe Telegram https://t.me/sindicatemd