Motivarea apartenenței la sindicat, un principiu de bază în activitatea Federației Sindicatelor din Comunicații

28.06.2016

DSC_1146

Pentru a ajuta liderii de sindicat să organizeze activități eficiente care ar contribui la motivarea apartenenței la sindicat, Federația Sindicatelor din Comunicații (FSCM) a desfășurat recent un seminar cu tematica ”Eficientizarea activității sindicale în cadrul organizației primare prin elaborarea și implementarea de proiecte”.

În calitate de formator a fost Elizaveta Iurcu, vicepreședintele FSCM, care a explicat participanților la seminar despre importanța și necesitatea implementării proiectelor în activitatea organizațiilor sindicale primare.

Elizaveta Iurcu a vorbit despre trasarea obiectivelor și atingerea scopului în cadrul proiectului, despre beneficiile grupului țintă, despre responsabilitatea grupului de lucru și organizarea activităților în timp, cu resurse și costuri bine planificate.

Participanții la seminar, în cadrul atelierelor de lucru au elaborat și prezentat un proiect la tema ”Motivarea apartenenței la sindicat”, care urmează să fie implementat în organizațiile sindicale primare, după aprobarea acestuia de către Comitetul sindical și Biroul Executiv al FSCM. Toate proiectele aprobate vor fi finanțate în proporție de 50/50, din bugetul FSCM și a organizației sindicale.

Tot în cadrul seminarului, Adrian Lungu, consultant juridic al FSCM, a adus la cunoștința celor prezenți toate modificările și completările la Codul muncii, aprobate prin Legea nr.205 din 20.11.2015 şi Legea nr. 52 din 01.04.2016.

Contabilul șef al FSCM, Maria Călin, a vorbit despre evidența contabilă în organizațiile sindicale primare, întocmirea corectă a documentelor primare, a registrului ”Cartea Mare”,  a raportului financiar și a bugetului sindical.

Prezent la seminar, președintele FSCM, Ion Pîrgaru a îndemnat liderii sindicali să promoveze principiul motivării apartenenței la sindicat, prin desfășurarea diferitor activității sindicale eficiente în cadrul organizației sindicale primare.