Problemele angajaților din subdiviziunile MAI au fost abordate pe larg în cadrul unei întâlniri a sindicaliștilor cu conducerea ministerului

11.03.2016

Liderii sindicali din toate subdiviziunile Ministerului Afacerilor Interne al Republicii Moldova (MAI), membre ale Federației  Sindicatelor din Moldova ”SINDLEX”, au avut joi, 10 martie, o întâlnire de lucru cu conducerea ministerului și a structurilor acestuia.

Părțile au pus în discuție un șir de probleme ce țin de deficiențele în negocierea  contractelor colective de muncă în cadrul unor unități, soluționarea litigiilor de muncă și susținerea juridică a angajaților din sector, achitarea plăților pentru transportul public tuturor colaboratorilor subdiviziunilor MAI, asigurarea acestora cu locuințe de serviciu, cu echipamentele necesare pentru activitatea profesională, dar și accesul la asistența medicală.

Potrivit lui Mihail Lașcu, președintele ”SINDLEX”, una dintre cele mai stringente probleme rămâne a fi remunerarea orelor de muncă suplimentare. ”Înțelegem că activăm în condițiile unui buget auster, însă este necesar să găsim o soluție la această problemă, asupra căreia insistăm de mai mulți ani”, a spus el.

La rândul său, Alexandru Jizdan, ministru al Afacerilor Interne, a apreciat conlucrarea partenerilor sociali din ramură, menționând că sindicatele sunt cele care impulsionează și responsabilizează autoritățile în luarea unor decizii. ”Problemele cu care se confruntă angajații din sistem nu ne sunt străine și vom depune toate eforturile să le îmbunătățim condițiile de muncă. Una din preocupările noastre actuale este identificarea loturilor de pământ și resurselor necesare construcției spațiului locativ de serviciu. Această inițiativă are dreptul la viață și vom insista pe realizarea ei”, a spus Jizdan.

La finalul discuțiilor, partenerii sociali au convenit să asigure continuitate dialogului social, obiectivul cheie fiind protecția social-economică a angajaților din sistem.

Federația Sindicatelor din Moldova ”SINDLEX” este un centru sindical naţional-ramural în componenţa Confederaţiei Naţionale a Sindicatelor din Moldova (CNSM) și întrunește în rândurile sale colaboratorii de poliție și ai organelor de drept (Sindicatul ”DEMNITATE”), angajații civili ai MAI (Sindicatul ”SindMAI”), angajați din învăţământ şi educaţie (Sindicatul ”VIITORUL”), colaboratorii Poliţiei de Frontiera a MAI (Sindicatul “FRONTIERA”), angajaţii Serviciului Protecţiei Civile şi Situaţiilor Excepţionale al MAI (Sindicatul “SALVATORUL”), angajații Uniunii Direcţiei Medicale a MAI și ai Uniunii Clubului Sportiv Central ”Dinamo”.