Salariații din cadrul S.R.L. ”Moldpresa Grup” au ieșit la protest

20200224_082234

Salariații, membri de sindicat din cadrul S.R.L. ”Moldpresa Grup” au organizat luni, 24 februarie, un protest în fața sediului Primăriei Municipiului Chișinău. Aceștia au scandat: ”Protestăm împotriva lichidării locurilor de muncă”, ”Vrem să muncim acasă”, ”Nu ne lăsați fără locuri de muncă”, ”Lăsați-ne să muncim legal”.

Protestatarii au înaintat un apel Consiliului Municipal Chișinău (CMC) prin care au solicitat respectarea Deciziei CMC nr.2/12 din 5 februarie 2019 privind excepția pentru distribuitorii de ziare, în care au fost incluse următoarele revendicări:

• Respectarea drepturilor la un loc de muncă sigur, fără a împiedica activitatea agentului economic prin diverse acțiuni și acte administrative;
  • păstrarea celor 700 de salariați și locurile de muncă a acestora cu achitarea tuturor contribuțiilor sociale și fiscale;
  • alinierea la standardele Uniunii Europene și Organizației Internaționale a Muncii care vizează promovarea și combaterea discriminării, dezvoltarea și menținerea sectorului de comerț a locurilor de muncă;
  • respectarea Regulamentului de desfășurare a activității de comerț, cu completările privind excepția pentru distribuirea presei periodice;
  • retragerea Prescripțiilor de evacuare a unităților de difuzare a presei periodice și prelungirea duratei valabilității schemelor de amplasare.

Federația Sindicatelor din Comunicații din Moldova (FSCM) a fost solidară cu acțiunea de protest. Organizația sindicală din cadrul S.R.L. ”Moldpresa Grup” este membră a FSCM.