Sanatoriul „Bucuria-Sind” beneficiază de ajutoare umanitare oferite pentru refugiații din Ucraina

Un prim lot de ajutoare umanitare oferite de organizații internaționale de caritate pentru refugiații ucraineni găzduiți la sanatoriile gestionate de Confederația Națională a Sindicatelor din Moldova (CNSM), a ajuns marți, 15 martie, la Sanatoriul „Bucuria-Sind” din or. Vadul-lui-Vodă. Lotul este oferit de organizațiile internaționale de caritate: International Blue Center  din Turcia și Action medeor  din Germania.

Delegațiile celor două organizații s-au aflat în Republica Moldova la invitația domnului Boris Babici, președinte al Federației Sindicatelor Lucrătorilor din Industria Constructoare de Automobile și Mașini Agricole. Săptămâna trecută, timp de două zile, delegația a vizitat sanatoriul „Bucuria-Sind” pentru a vedea cum este organizat procesul de găzduire al refugiaților ucraineni. De asemenea, delegația a avut o întâlnire cu conducerea CNSM, informîndu-i despre intențiile de acordare a ajutorului umanitar refugiaților cazați la sanatoriile CNSM.

Igor Zubcu, președinte al CNSM a informat reprezentanții organizațiilor despre acțiunile întreprinse de sindicate pentru susținerea refugiaților și a mulțumit pentru suportul acordat, subliniind în același timp importanța dezvoltării relațiilor de cooperare în acest sens pentru susținerea refugiaților ucraineni care se află la sanatoriile gestionate de CNSM. Ulterior, delegația din Turcia și Germania, însoțită de președintele CNSM, Igor Zubcu, au avut o întrevedere cu reprezentanți ai Ministerului Sănătății unde au informat despre intenția de acordare a ajutoarelor pentru refugiații din Ucraina pe teritoriul Republicii Moldova.

Menționăm că lotul de ajutoare constă din produse alimentare pentru 2- 4 săptămâni (carne, pește congelat, paste făinoase, făina de grâu și de porumb, ulei, unt, zahăr, orez, mazăre, cașcaval și altele). De asemenea, pentru refugiați au fost procurate detergenți, ceainice electrice, produse de primă necesitate.

Amintim că la data de 25 februarie, Comitetul Confederal al CNSM a adoptat o hotărâre cu privire la susținerea cetățenilor ucraineni refugiați din cauza războiului. Conform acesteia, se acordă spațiu de cazare refugiaților în Sanatoriul „Nufărul Alb” din or. Cahul, în Stațiunea balneară „Bucuria-Sind” din or. Vadul-lui-Vodă, în Stațiunea balneoclimaterică „Codru” din s. Hîrjăuca, raionul Călărași.

Abonați-vă la canalul nostru pe Telegram https://t.me/sindicatemd